Yılın Son Çeyreğinde İnsan Kaynakları için Üç Kritik Hedef


Çalışanı ‘işte tutmak’ sadece insan kaynakları departmanlarının değil, tüm yönetim ekiplerinin önceliği haline geldi. Fenix İnsan Kaynakları Kurucusu Ülker Piri, şirketlerin yılın son çeyreği için insan kaynakları ekiplerinden üç kritik alanda beklentileri olduğunu açıkladı…

Yeni bir yıl, şirketler için sadece bütçeler değil aynı zamanda insan kaynağındaki büyüme için de hedeflerin belirlendiği, detaylı planlamaların yapıldığı bir başlangıçtır. 2023’e girmeden önce de benzer şekilde hemen her şirket insan kaynağındaki planlamalarını yapmış ve büyüme hedeflerini belirlemişti. Ancak özellikle büyük şehirlerde artan barınma maliyetleri, ekonomik belirsizliklerle maaşlarda sıklıkla iyileştirme yapılması ihtiyacı; uzaktan, hibrit ya da ofisten çalışma şartlarında yaşanan değişiklikler; küreselleşme ile birlikte yurt dışında iş bulma imkanının artması gibi nedenlerle işten ayrılmalar arttı ve insan kaynakları ekipleri büyüme hedeflerine odaklanamaz hale geldi. 

Çalışan Bağlılığının Nasıl Sağlanacağı Çözülemedi

Hemen her şirkette ‘turn over’ denilen çalışan sirkülasyonu oranının son yılların en yüksek seviyesine geldiğini ifade eden Fenix İnsan Kaynakları Kurucusu Ülker Piri konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hem çalışanlar hem de şirketler için karşılıklı olarak çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. İşiyle ilgili her şeyden memnun olan bir çalışan bile, kendi uzmanlık seviyesindeki kişilerin iki-üç kat yüksek maaşlarla farklı şirketlerde iş bulabildiğini görerek arayışa geçiyor. Pandemiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan çalışma şekli çalışanlara büyük bir esneklik ve şirketlere maliyet avantajı sağladığı için tercih edilse de bu sistemde hala çalışan bağlılığının nasıl sağlanacağı çözülebilmiş değil. Sirkülasyonun çok yoğun olması oryantasyon süreçlerini de epey zorlaştırıyor. Tüm bunların aynı anda yaşandığı bir dönemde insan kaynakları ekipleri çalışanları işte tutma konusunda büyük zorluk yaşıyor. Eskiden İK süreçlerine pek eğilmeyen yönetim kadroları bile kendilerini bu kritik gündemin içinde buluyor.”

‘Büyüme’ Değil ‘Gidenlerin Yerini Doldurma’

Piri’nin verdiği bilgilere göre insan kaynakları ekipleri, öne çıkan birkaç sektör haricinde büyük çoğunlukla bu yılı ‘büyüme’ değil, ‘gidenlerin yerini doldurma’ çalışmaları ile geçirmek zorunda kaldı. Yılın son çeyreğinde ise hedefler buna göre revize edildi. Buna göre; yılın son çeyreğinde şirketlerin insan kaynakları alanında üç kritik hedefi bulunuyor:

  1. Çalışan Mutluluğuna Odaklanarak Sirkülasyonu Azaltmak: İnsan kaynakları ekiplerinin işe alımda dış kaynaklara yönelerek, kendi odağını işe alımdan çekmesi ve mevcut çalışanları işte tutacak maddi ve manevi yöntemlere odaklanması bekleniyor. 
  2. Zamanında İşe Alım Yapmak: Bir pozisyon için işe alım süreci başladığında, işlem kısa sürede tamamlanmazsa, ekonomik koşullara bağlı olarak adayın başlangıçtaki maaş ve yan haklar beklentileri değişebiliyor, aday farklı iş imkanları bulabiliyor ve bu nedenle süreç olumsuz sonuçlanıyor. Böyle bir ortamda insan kaynakları ekiplerinin mülakatları, referans kontrolünü, teklif ve belge süreçlerini eskiye oranla daha hızlı tamamlaması bekleniyor.
  3. Çalışan Bağlılığı İçin Yeni Formüller Oluşturmak: En çok öne çıkanlar ekonomik koşullar ve uzaktan çalışma şekli olsa da günümüzde çalışan bağlılığının sağlanamamasının pek çok sebebi bulunuyor. Yönetim kadroları, şirketlerin geleceğini tehdit eden bu soruna karşı insan kaynakları ekiplerinin yeni yöntemler bulmasını talep ediyor.  

 

Fenix İK Hakkında:

Fenix İK, Genel Merkezi İstanbul’da bulunan ve İnsan Kaynakları çözümleri sağlayan bir danışmanlık şirketidir. Gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülke pazarlarında da faaliyet gösterir. Türkiye geneli ve yurt dışında işe alım ve diğer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında çözüm hizmetleri veren özel istihdam bürosudur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir