Türkiye, Akdeniz İş Birliği Programı’na dahil olmak istiyor

Türkiye ile AB, Akdeniz’de Hudut Ötesi İşbirliği Programı için sessiz sedasız müzakere yürüttü. Ekonomik, toplumsal ve kültürel iş birliğini içeren ve müzakeresi son etaba gelen program; Edirne’den Osmaniye’ye kadar Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde olan ve hinterlandındaki vilayetleri kapsayacak.

Programın öbür ortakları AB üyesi, Malta, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz olacak. AB üyesi olmayan Akdeniz havzasındaki Tunus, Mısır, Cezayir, Lübnan, Ürdün, Filistin ve İsrail de programın içinde yer alacak. Türkiye’nin birinci kere gireceği programda proje davetleri 2023 yılında başlayacak ve 2027’nin sonuna kadar devam edecek.

KARADENİZ’DE YAPILDI

TBMM AB Ahenk Komisyonu’nda, Türkiye ve AB ortasında Mali Çerçeve Paydaşlık Anlaşması’na Ait Kanun Teklifi görüşülürken, Dışişleri Bakanlığı AB Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Türkiye’nin “Sınır Ötesi İşbirliği Programı”na da gireceğini açıkladı. Özcan, 2014-2020 devrinde Türkiye’nin, Karadeniz Havzası’nda Sınır Ötesi İş Birliği Programı’na dahil olduğunu, Edirne’den Artvin’e kıyı şeridinde olan yahut hinterlantlı 25 kenti kapsayan projeler geliştirildiğini söyledi.

MÜZAKERELER SON AŞAMADA

Özcan, Türkiye’nin artık de Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İş Birliği Programı’na dahil olmayı hedeflediğini söyledi. Türkiye’nin, birinci kere gireceği bu programda Akdeniz ülkeleri ortak projeler gerçekleştireceğini belirten Özcan, şu bilgileri verdi:

“Yeni bir programa Türkiye dâhil olmak istiyor, müzakerelerin son kademesine geldik, şayet bir aksilik olmazsa programın modülü olacağız. O da Akdeniz Havzasında Hudut Ötesi İşbirliği Programı, bu program da Edirne’den Osmaniye’ye kadar kıyıda, Akdeniz ve Ege şeritlerinde olan ve hinterlandında olan vilayetleri kapsayacak. Akdeniz havzası açısından da, Türkiye’nin bu bölgeyle olan ekonomik ve toplumsal bağlarını güçlendirmek açısından da yararlı olacak.”

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir