Trabzon’da 753 alana, “yapılaşma” yasağı

Trabzon’daki heyelanların yüzde 80’inin, denetimsiz ve bilinçsizce açılan yol ağlarından kaynaklandığı belirlendi. Heyelanlarda, 3 bin 623 konut tahliye edilirken, 753 alana yapılaşma yasağı getirildi.

Son yıllarda global iklim değişikliğinin tesirleriyle görülen ani lokal ve şiddetli yağışların can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan sel ve heyelanlara yol açtığı Karadeniz Bölgesi’nde riskli alanlar belirleniyor. Trabzon’da Afet Risk Tahlil Sistemi (ARAS) projesi kapsamında mevcut tehlike ve risklerin mekansal olarak nerelerde ve ne seviyede olduğunun ortaya konulabilmesi gayesiyle heyelan tehlike haritası hazırlandı. Haritaya nazaran, ilin toplam 4 bin 685 kilometrekarelik yüz ölçümünün yüzde 16’sına tekabül eden 750 kilometrekarelik alanının ‘yüksek’ ve ‘çok yüksek’ tehlikeli alan olduğu belirlendi.

Çalışmada 10 bin 617 kilometre ile en uzun köy yolu ağına sahip kentte meydana gelen heyelanların yüzde 80’inin, denetimsiz ve bilinçsizce açılan yol ağlarından kaynaklandığı bilgisine yer verildi. Bu heyelanlarda, 3 bin 623 konut tahliye edilirken, 753 alana ise yapılaşma yasağı getirildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir