NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek için Ankara’yı ziyaret edecek

Stoltenberg, Norveç’in başşehri Oslo’da düzenlenen gayriresmi nitelikli dışişleri bakanları toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilgili soru üzerine Stoltenberg, hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Yakın vakit içerisinde Ankara’ya gideceğim. Tam olarak ne vakit olduğuna şimdi karar verilmedi.” dedi.

Stoltenberg, İsveç’in iştirak protokolünün onaylanmasıyla ilgili Türkiye’ye vermek istediği iletinin sorulması üzerine şunları lisana getirdi:

“Mesajım; İsveç’in NATO’ya üyeliğinin İsveç için düzgün olduğu kadar İskandinav ülkeleri, Baltık bölgesi ve birebir vakitte tüm NATO ve natürel ki Türkiye ve başka müttefikler için de güzel olduğudur. Ayrıyeten bugünden itibaren İsveç’te 1 Haziran’da yeni terörle gayret yasasının yürürlüğe girdiği gerçeğinin altını çizeceğim. Bu yasalar aslında bir fark yaratıyor. İsveç’in artık, örneğin yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa Birliği ve başka birçoğunun da değerlendirmesine nazaran terör örgütü olan PKK da dahil olmak üzere, terörle çabayı hızlandırmak için yeni adımlar attığını gösteriyor. Bu nedenle, hem İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren daha güçlü maddeleri hem de İsveç ile Türkiye ortasındaki işbirliğinin güçlenmiş olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, tıpkı vakitte İsveç’in Madrid’de imzalanan bu Üçlü Muhtıra’dan kaynaklanan yükümlülüklerini de yerine getirdiğinin delili olacak.

Türkiye’nin kimi legal güvenlik korkularının olduğunu unutmamamız gerekiyor zira hiçbir müttefik, Türkiye kadar terör saldırısına uğramadı. Bu nedenle terörün her türlüsüne karşı Türkiye ile birlikte çalışmamız değerlidir. Bu nedenle NATO müttefiklerinin yaptıklarını ve tıpkı vakitte İsveç’in geçen ay teröre karşı çabayı ve Türkiye ile işbirliğini hızlandırmak için yaptıklarını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in iştirak protokolünün yakında onaylanacağından eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir