Ramazan ne zaman başlayacak? Ramazan Bayram tatili kaç gün? Orucun insanlar için önemi nedir?

Ramazan Ayı hangi gün, ne vakit başlıyor ve birinci oruç ne vakit tutulacak?” sorgulamaları mübarek aya yaklaşmışken Müslümanlar tarafından sıklıkla araştırılmaya başlandı. Hususa dair açıklama Diyanet İşleri Başkanlığından geldi. Bu gelişmenin akabinde vatandaşlar Ramazan ne vakit başlayacak? Ramazan Bayram tatili kaç gün? Orucun beşerler için kıymeti nedir? Oruç tutulmanın ihsanlara ve topluma yararları nelerdir? Ayrıntılar haberimizde…

RAMAZAN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

2023 yılında 20 Nisan Perşembe gününe rastlayan Ramazan Bayramı arifesi yarım gün, takip eden 21, 22, 23 Nisan günleri ise tam gün tatil. Hicri takvime nazaran belirlenen Ramazan Bayramı her sene miladi takvime nazaran 11 geri geliyor. 3,5 günlük bir tatil olması bekleniliyor

RAMAZAN NE VAKİT BAŞLAYACAK?

İlk oruç 23 Mart 2023 olmakla birlikte, son oruç günü ise 20 Nisan 2023 tarihi olacaktır. Son oruç günü 20 Nisan 2023 arife sona erdiğinde, sonraki sabah ülkede tatlı bir telaş kelam konusu olacaktır. Ramazan Bayramı tatili 2023 yılında cumadan pazara dek 3 gün sürecektir.

ORUCUN BEŞERLER İÇİN DEĞERİ NEDİR?

Oruç aç kalmaktan çok, belirli bir sorumluluk almak ve nefsi terbiye etmek demektir. Oruç tutmanın şuurunda olan şahıslar, olaylara karşı daha yumuşak ve daha anlayışlı bir biçimde yaklaşmaktadır. Ayrıyeten nefsi terbiye ettiği için insan ahlakını da güzelleştirir. Oruç tutmak insanları kötülüklerden kalkan üzere korur.

ORUC TUTUMANIN İNSANLARA VE TOPLUMA YARARLARI NELERDİR?

Kutsal bir gün olarak oruç tutumanın manevi yararları olduca fazladır. Oruç tutunanın insanlara sağladığı yararlar şu halde:

  • Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur.
  • Alzheimer Hastalığını Önler.
  • Kalp Sıhhatini Korur.
  • Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür.
  • Hücreleri Onarır.
  • Yaşlanmayı Geciktirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir