BEBKA’dan çevrimiçi açık öğrenme platformu

BURSA (İGFA) – Sağlık, eğitim ve üretim üzere çeşitli alanlarda artırılmış, sanal ve karma gerçeklik (AR/VR/XR) teknolojilerinin ehemmiyetinin giderek arttığı günümüzde, insan ömrünün da dijital odaklı bir ortama gerçek evrildiği görülmektedir. Kelam konusu dönüşüm de istihdamda yeni bir periyoda girildiğini göstermekte. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Metaverse Akademi ismini verdiği proje ile AR/VR/XR alanında 19 farklı teknoloji ve girişimcilik bahisli eğitimleri içeren çevrim içi fiyatsız bir platform kurmaya hazırlanıyor.

Toplam 1,33 Milyon Avroluk bütçe ile ve 36 ay sürecek projenin açılış toplantısı BEBKA mesken sahipliğinde düzenlendi. İki gün sürecek aktifliklerin açılış konuşmasını BEBKA Genel Sekreter Vekili Sabri Bayram tarafından gerçekleştirildi.

Metaverse Akademi projesinin açılış toplantısında konuşan BEBKA Genel Sekreter Vekili Sabri Bayram, proje hakkında bilgi verdi.

Teknolojinin kullanılarak daha âlâ öğrenme metotlarının sunulduğu projenin Çevrimiçi Açık Öğrenme Platformu kapsamında gerçekleştirildiğini söyleyen Bayram, “Birlikte, eğitimde ihtilal yaratmak için geleceğin teknolojilerinin gücünden yararlanma misyonunu üstlendik ve kolektif gayretlerimizin değerli başarılara ve gelecekte öbür mümkün projelere kapı açacağından kuşkum yok. Projemizden bahsederken iş birliğinin ve açık bağlantının değerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Her birimiz masaya eşsiz bakış açıları ve uzmanlıklarımızı getiriyoruz. Ortak amaçlarımıza lakin kolektif gayretlerimizin sinerjisi sayesinde ulaşacağız” dedi.

Geleceğin teknolojilerini yakalamak, bölgedeki ve ülkedeki gençlerin ve endüstricinin bu teknolojilerde rekabetçi olabilmesi, bu dallarda hem istihdam hem de iş imkanları oluşturabilmeleri emeliyle oluşturdukları projenin ehemmiyetine değinen Bayram; “Ajansımız, proje ortakları ile birlikte mesleksel eğitim, girişimcilik ve endüstriyi odağına alan bir proje tasarlamış, bu projeye yedi Avrupa Birliği ülkesinden ve Güney Afrika’dan toplam 12 ortak dahil etmiştir. Proje ile Türkiye başta olmak üzere, geleceğin teknolojileri konusunda gençlerimiz yetkinlik kazanacak, bu alanlarda nitelikli istihdam ile birlikte başarılı girişimcilik örnekleri sergileyebilecektir ” formunda bilgi verdi.

Sabri Bayram, kelamlarını tamamlarken Avrupa Birliği’ne projeye verdikleri dayanaktan dolayı teşekkürlerini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir